Podnikatelé v paušálním režimu nezískají úvěr?

Podle České bankovní asociace neexistence povinnosti k podání daňového přiznání poplatníka, který přistoupí do paušálního režimu, může zkomplikovat nebo i omezit přístup některých klientů k úvěrům. Daňové přiznání totiž subjektům poskytujícím úvěry slouží při posuzování úvěruschopnosti žadatele o úvěr, jako primární zdroj informace o jeho příjmech, jakožto i výdajích, zejména u fyzických osob podnikatelů.

Většina bank ještě tápe a na nových podmínkách již pracuje, jasné stanovisko mají již v České spořitelně, v roce 2022 od klientů budou podle tiskového mluvčího Filipa Hrubého vyžadovat:

  • daňové přiznání 2020 (pro zjištění kontinuity, aby věděli, že obraty deklarované klientem za rok 2021 ± odpovídají tomu, co klient vydělal v roce 2020)
  • přehled daňové evidence
  • výpisy z účtu s podnikatelským platebním stykem za posledních 6 měsíců (budou odpovídat doložené daňové evidenci)
  • příjmy, respektive doložené obraty (budou kráceny koeficientem odvětví)

Ministryně financí Alena Schillerová v rozhovoru pro server Podnikatel.cz přiznala, že je v zájmu OSVČ, aby i u paušální daně vedly evidenci příjmů. Banky s ní v tomto souhlasí.

Názor zástupce banky: “Žadatel o hypotéku nebo úvěr,  by si měl vždy vést přehled či evidenci a popřípadě může použít bankovní výpis finančních transakcí ze svého podnikatelského účtu. Pokud však nebude schopen nic takového doložit, bude se většina jeho finančních operací odehrávat v hotovosti nebo nebude mít „nic v ruce“, nebudeme moci posoudit jeho úvěruschopnost, a proto ani poskytnout úvěr. Kdo chce mít větší jistotu schválení hypotéky, vzhledem k nejasnosti výpočtu doporučujeme zažádat o hypotéku co nejdříve do 31. března 2022 nebo se z paušální daně odhlásit a uplatnit metodu danění, na kterou mají banky jasně daný výpočet.”

Paušální daň je pro mnoho podnikatelů lákavá možnost, ale pozor, pokud zvažujete v blízké budoucnosti žádat o úvěr!!